Felkészülés a kezelésre

Gyakran tapasztaljuk, hogy olyan egészséges párok jelennek meg intézetünkben, akiknél a meddőség okaként nem találunk sem szervi, sem endokrinológiai, sem immunológiai okot, mégis hosszú ideje sikertelenül próbálkoznak, esetlegesen több mesterséges megtermékenyítésen vannak túl. Ezen pácienseknél gyakran a túlhajszolt életvitelt, a rendszertelen táplálkozást, az egészségtelen életmódot, az alvás hiányát, a stresszt találjuk a háttérben. Életmód terápiával: megfelelő táplálkozással, testmozgással, a stressz kerüléssel, a káros szenvedélyektől való tartózkodással számtalanszor sikerül eredményeket elérnünk. Az egészséges, rendszeres, kiegyensúlyozott, vitaminokban, nyomelemekben, antioxidánsokban, rostokban, fehérjékben gazdag táplálkozás a sikerhez nagyban hozzájárul.
 

Az étrend lényege a rendszeres táplálkozás. A szénhidrát bevitelének mérséklése, a felesleges cukrok: kristálycukor, porcukor, nyírfa, nádcukor stb. étrendünkből való elhagyása. Helyettük a teljes kiőrlésű, lassú felszívódású szénhidrátok használatával: pl. teljes kiőrlésű kenyér, zsömle, péksütemények, rizs, köles, hajdina, kuszkusz. A cukros üdítők kerülése, helyettük frissen facsart vagy 100%-os gyümölcslevek fogyasztása javasolt, elsősorban a délelőtti órákban, bőséges víz fogyasztása mellett.
 

A húsok fontos fehérje-és vasforrások: elsősorban a marha, a birka, a csirke, a pulyka, a máj. A sovány marhahús, a csirke- és pulykahús fogyasztása ajánlott, sertés esetén a szűzpecsenye, a sovány comb és a karaj javasolt.  A húsok elkészítésénél az egészséges pácokat részesítsük előnyben, a liszttel és a panírral szemben.
 

A tojás meddőségben nélkülözhetetlen kalcium, D-vitamin és fehérjeforrás.
 

A tengeri halak: a tonhal, a lazac, a szardínia a legfontosabb jód-, szelén-, D-vitamin és nem mellesleg kedvező összetételű fehérjeforrások. Biztos forrásból származó tengeri ételeket fogyasszunk, megfelelő hőkezelést követően, az esetleges fertőzések elkerülése végett.
 

Magyarország jódhiányos terület, a megfelelő jódellátottság a pajzsmirigy hormonok termelődése miatt, a terhesség tervezésekor nélkülözhetetlen, ezért jódozott sót használjunk. Egyéb jódforrások: brokkoli, spenót, zöldborsó, mandula, banán, tojás.
 

A tejtermékek (tej, joghurt, sajt, túró) fogyasztása biztosítja szervezetünk számára a megfelelő kalcium és fehérje ellátottságot.
 

A gyermeket tervező nő vasraktárait fel kell tölteni, felkészülve ezzel a magzat és az anya megnövekedett  vasigényére a terhesség alatt. A húsokon és a halakon kívül kitűnő vasforrás a bab, a csicseri borsó, a tofu, a spenót, a brokkoli, a borsó.
 

A folsav fontos a petesejt érési folyamataiban, nélkülözhetetlen a magzat fejlődéséhez.
Folsavforrás: spenót, sóska, kelbimbó, cékla, brokkoli, zöldbab, bab, borsó, barna rizs, karfiol, narancs, szárított gyümölcsök. A zöldségeket ne főzzük túl vagy lehetőség szerint nyersen fogyasszuk, mert hő hatására a folsav elbomlik.

 

Az antioxidánsok, a C-vitamin erősíti szervezetünk ellenálló képességét, a vas felszívódásához szükséges. C-vitaminforrás:  citrusfélék, ribizli, alma, paprika, savanyú káposzta.
Az olajos magvak fontos E- és D- vitaminforrások.
Az egészséges táplálkozás mellett a hetei 3x-i, rendszeres testmozgás is nélkülözhetetlen.
A helyes táplálkozás, a rendszeres testedzés, a stressz csökkentése hozzájárulhat a gyermekáldáshoz.

Frissítés dátuma: 2019.11.07.