A meddőség endokrinológiai okai

  • Follikuláris fázis elégtelenség

    • A peteérés zavara a meddőség leggyakoribb hormonális oka. A menstruációs ciklus egy bonyolult szabályozású folyamat. A hypophysis FSH hormonjának hatására a tüsző (ritkán több) növekedésnek indul, majd a ciklus 14. napján megreped, ez a folyamat az ovuláció, melynek során a tüszőből érett petesejt szabadul ki, mely alkalmas lehet a megtermékenyítésre. Számos hormon együttesen játszik szerepet az ovuláció mechanizmusában, mely rendkívül sérülékeny. Az ovuláció hiányának leggyakoribb tünete a rendszertelen vérzés, mely hosszú ciklusokban, a vérzés mennyiségének csökkenésében nyilvánulhat meg. A peteérés zavarával gyakran találkozunk polycystás ovarium syndroma esetén, ill. túlsúlyos betegeknél. De follikuláris fázis elégtelenség sovány betegeknél, atlétáknál, tartós stressz alatt lévőknél is előfordul.
  • Luteális fázis elégtelenség
    • A luteális fázis, a ciklus második felétől, az ovulációt követően kezdődik. Az ovuláció helyén kialakuló sárgatest progeszteront termel, mely előkészíti a méhnyálkahártyát az esetlegesen megtermékenyített petesejt befogadására. Nem megfelelő progeszteron-elválasztás mellett a megtermékenyített petesejt beágyazódása nem tud bekövetkezni, így a várt terhesség elmarad. Legfőbb tünete a ciklus második felében kezdődő színes váladékozás.
  • PCOS- polycystás petefészek szindróma
    • A fertilis korú nők 5-10 %-át érintő kórképről van szó, melyet a rendszertelen menstruáció, a petefészkek polycystás megjelenése, hormoneredmények eltérése és az emelkedett férfi nemi hormon szintek jellemeznek. A szindróma többségében túlsúlyos nőket érint, de előfordul sovány és normál testtömegű nőknél is. Etiológiájában fontos szerepet játszik a rendszertelen, szénhidrátban gazdag táplálkozás, a mozgáshiány és a stressz. A kórkép kialakulását csaknem a teljes hormonális rendszer zavara jellemzi, érintett a hypothalamus, a hypophysis, a petefészek, a pajzsmirigy, a szénhidrát-és zsíranyagcsere is. Aminek eredményeként a peteérés zavart szenved, mely rendszertelen, ritka menstruációban vagy a menstruáció teljes hiányában nyilvánul meg, így vezetve meddőséghez. A páciensek kellemetlen bőrtünetekre (zsíros, pattanásos arcbőr, fokozott szőrnövekedés, hajhullás) panaszkodnak. Az elhízás ugyancsak vezető tünet, a diéta a kialakuló hyperinzulinaemia, inzulinrezisztencia miatt hatástalan.A PCOS esetén a szövődmények megelőzése (cukorbetegség, metabolikus szindróma, méhnyálkahártya daganat megelőző állapotai) központi jelentőségűek. Kezelése mindenképpen orvosi segítséget igényel, a helyes, kiegyensúlyozott táplálkozás, rendszeres testmozgás, szükség esetén a gyógyszeres kezelés együttesével a PCOS kezelhető. Asszisztált reprodukciós kezelés, tehát hormonális stimuláció megkezdése előtt ez elengedhetetlen.
  • Hyperprolaktinaemia
    • A prolactin nevű hormont a hypophysis (agyalapi mirigy) elülső lebenyének lactotrop sejtei termelik. A prolactin nélkülözhetetlen a tejelválasztás megindításához és fenntartásához. Termelődését serkenti az ösztrogén (kombinált fogamzásgátló tabletta), TRH, serotonin, opiátok. A dopamin gátolja a prolactin termelődését. A prolactin a hypothalamus gonadotrop releasing hormon (GnRH) szekréciójának és a hypophysis gonadotrop hormon (FSH, LH) termelésének gátlása révén befolyásolja a reproduktív működést. Az emelkedett prolactinszint nőkben gátolja a petesejt érését, anovulációhoz, csökkent ösztrogéntermeléshez, ezáltal meddőséghez vezet. Legfőbb tünet a ritka menstruáció vagy a menstruáció teljes hiánya. Az emelkedett prolactinszint férfiakban is csökkenti a gonadotrop hormonok pulzatilis szekrécióját, így a tesztoszteronképződés csökken, a spermatogenezis zavart szenved.
  • Korai petefészek kimerülés szindróma- POI
    • A reproduktív korú nők 1 %-át érintő kórképről van szó. Klinikailag akkor állítható fel a diagnózis, ha 40 évesnél fiatalabb betegnél 25 mlU/ml FSH ( az agyalapi mirigy által termelt folliculus stimuláló hormon) feletti értéket mérünk legalább két alkalommal, egy hónapos különbséggel, ill. a amenorrhoeás/oligomenorrhoeás  (vérzéshiány/ minimális vérzéssel járó menstruáció) időszak hossza eléri a négy hónapot.  Vezető tünet: a meddőség, a ritka menstruáció, a kevés vérzéssel járó menstruáció vagy a menstruáció teljes hiánya. A betegeknek a klimaxnak megfelelő hőhullámokkal, hüvelyszárazsággal is számolniuk kell. Kialakulásában a dohányzásnak központi szerepe van. A petefészek ellen termelődött antitest kóroki szerepe még számos vizsgálat tárgyát képezi. Ezzel párhuzamosan más belső elválasztású mirigyek is érintettek lehetnek, mint a pajzsmirigy és a hasnyálmirigy, ill. csontritkulással is számolni kell. A betegség megfoszthatja a nőket a saját gyermek vállalásának esélyétől. A beteget fel kell világosítanunk a donor petesejttel történő asszisztált reprodukciós lehetőségekről.
  • Pajzsmirigy alulműködés
    • A pajzsmirigy alulműködését gyakran diagnosztizáljuk meddőséggel küzdő pácienseinknél. A meddőség mellett a vérzészavar, a hajhullás, a száraz bőr, a fáradékonyság, a hízás is a vezető tünetekhez tartozik.  Pajzsmirigyhormon-pótlással a tünetek kezelhetőek, gyermekvállalási szándék előtt a pajzsmirigy funkció rendezése nélkülözhetetlen. Az alulműködés egyik speciális formája az un. „Hashimoto-thyreoiditis”, melynek alapja a szervezetben keringő – autoimmun- pajzsmirigy-ellenes antitestek emelkedett szintje. Oki kezelésre nincs lehetőség, de a gyógyszeres pajzsmirigy-hormon pótlás akkor is szükséges, ha ezt egyértelműen a tünetek nem indokolják.  

Frissítés dátuma: 2019.11.07.