Változás

Kedves Pácienseink!

Ezúton tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a  70/2023. (XII.23) BM rendelet 2. pontja értelmében 2024.01.01-től a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Asszisztált Reprodukciós Centrumában a kötelező egészségbiztosítás keretében finanszírozott kezelés során letétbe helyezett embriók/ivarsejtek után díjfizetési kötelezettség nincs.

 

Üdvözlettel:

DE KK Asszisztált Reprodukciós Centrum


Kedves Pácienseink!

Az intézetbe való belépéskor szájat és orrot eltakaró maszk viselése és kézfertőtlenítés továbbra is kötelező.

Egyéb védelmi intézkedések és működési szabályok az "Eljárásrendben" megtalálhatóak.

 

Üdvözlettel:

DE KK Asszisztált Reprodukciós Centrum


Az on-line "Konzultációs adatlap" újra elérhető!


!VÁLTOZÁS!

ÚJ TELEFONSZÁM LEENDŐ PÁCIENSEINK SZÁMÁRA!

06 – 52 / 255-246

(Munkanapokon 13:00 – 15:30 között)

" Új páciensek bejelentkezési lehetősége 2023. november 8-tól elérhető."

Kizárólag leendő pácienseink számára fenntartott új telefonvonalat létesítettünk, 06 - 52 - 255-246, melyen kollégáink előzetes regisztrációt végeznek.

A regisztrációt követő 2 héten belül felveszik a kapcsolatot a leendő pácienseinkkel.

(Azon párok számára, akik még nem jártak intézetünkben és az első orvosi konzultációra szeretnének előjegyzést kérni, egy kizárólag ezt a célt szolgáló új telefonvonalat hoztunk létre, mely munkanapokon 13:00 – 15:30 között fogadja hívásukat.)  


Kedves Pácienseink!

Intézetünk megnövekedett forgalma és a vírusjárvánnyal összefüggő kötelező, védekezést szolgáló intézkedések együttesen eredményezték az új páciensek előjegyzésének nehézségeit. Ezen idő alatt számos régebbi kérésnek próbáltunk eleget tenni.

Fontos változásokat léptettünk életbe, melyek mind az Önök kényelmét szolgálják, hogy pontosabb információkhoz és mihamarabbi szakszerű kivizsgáláshoz és kezeléshez jussanak.

Változások új pácienseink számára:

  • Kizárólag leendő pácienseink számára fenntartott új telefonvonalat létesítettünk, 06 - 52 - 255-246, melyen kollégáink előzetes regisztrációt végeznek. A regisztrációt követő 2 héten belül felveszik a kapcsolatot a leendő pácienseinkkel.
  • A telefonvonal minden munkanapon 13:00 – 15:30 között lesz elérhető. Az intézet többi ismert telefonszámain és ettől eltérő időben nem tudunk új előjegyzést adni.
  • A visszatérő, illetve már a kivizsgálás és kezelés alatt álló pácienseink az ismert vonalakon, munkanapokon továbbra is elérnek bennünket, de e-mailben és más csatornákon továbbra sem tudunk időpontot egyeztetni.

Az első bejelentkezés lépései:

  1. A 06-52-255-246 –os telefonszámon 13:00 – 15:30 között várjuk hívásukat.
  2. Az asszisztenseink az első konzultációval kapcsolatos legfontosabb információkkal ellátják Önöket, de kérjük, hogy a www.arc.unideb.hu oldalunkon is tájékozódjanak.
  3. A közösen megbeszélt konzultációs időpont azt a konkrét dátumot és időpontot fogja jelenteni, amikor valóban megtörténik az orvosi megbeszélés, mely egyes esetekben telefonon keresztül is, de a személyes megjelenést előnyben részesítjük.
  4. Az egyeztetett időpont előtt két héttel megnyílik a lehetőség a kitöltött Konzultációs adatlap-ot visszaküldjék, amihez az egyeztetett időpont megadásával lehet eljutni a honlapunk „Leendő Pácienseink számára” létrehozott felületén. Ennek oka az, hogy minél frissebb, aktuálisabb információkat szeretnénk kapni a találkozás előtt.
  5. A meddőségi kivizsgálás jelentős része, a kötelező előzetesen elvégzendők és a szakmai szempontból indokolt vizsgálatok női és férfi részről is, finanszírozottá váltak, tehát térítésmentesen vehetőek igénybe akkor, ha a konzultáció a meddőségi centrumban megtörtént és kiállítottuk a beutalókat.
  6. Saját laboratóriumunkban számos vérvizsgálat elérhető, de a helyben nem elvégezhetőekre beutalót a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Laboratóriumi Medicina Intézetbe tudunk adni. Természetesen külső laboratóriumokból származó eredményeket is elfogadunk, de erre beutalót nincs lehetőségünk kiállítani.
  7. A megbeszélés során a kórelőzmény felvétele történik meg, a rendelkezésre álló adatokból felállítjuk a kivizsgálási és kezelési tervet. További kiegészítő vizsgálatokra is szükség lehet, melyek egyénre szabott szakmai jellegűek.
  8. A DE KK Asszisztált Reprodukciós Centrumában általánosan továbbra is érvényben lévő „Eljárásrend” tekintetében utalunk előző tájékoztatóinkra.

Reméljük, hogy mihamarabb elégedett Pácienseink között köszönthetjük Önöket!

Együttműködésüket és türelmüket köszönjük! Vigyázzunk Egymásra!

 

DE KK Asszisztált Reprodukciós Centrum


2021.01.19.

Kedves Pácienseink!

A 2020-as év szinte mindenki számára különlegesen nehéz volt. Az egészségügy terhelése eddig soha nem tapasztalt szintet ért el, de az ellátó rendszerben dolgozók helytállása példaértékű. Mi, a magunk területén, azt a célt tűztük ki, hogy a rendelkezésre álló nemzetközi és hazai szakmai tapasztalatok, ajánlások felhasználásával, biztonságosan és sikeresen tudjunk gyermekhez juttatni minél több meddőséggel küzdő párt a vírusjárvány ideje alatt is.

Ennek szellemében számos újítást vezettünk, mely a biztonságos ellátást a szakmai igényesség csorbulása nélkül hivatott segíteni. Ennek eredményeképpen a tavalyi évben, a három hónap kényszerű leállás ellenére, a kezelési ciklusok száma nem csökkent, az eredményesség pedig nemzetközi viszonylatban is összemérhető.

A 2021-es esztendőre bár bizakodással tekintünk, mégis számos új helyzet elé fog állítani bennünket, melyek megoldásában továbbra is számítunk az Önök bizalmára és együttműködésére.

A legnagyobb érdeklődésre számot tartó kérdések, melyeket Önöktől kaptunk a következők voltak. Az egyik legaktuálisabb, az immáron már elérhetővé vált, védőoltásokhoz kötődik.

Mi a szakmai állásfoglalás a terhességre készülő nők vakcinációjával kapcsolatosan, szükséges-e más oltási eljárásrend a meddőségi kezelésre készülők esetében?

A többféle típusú és gyártású, de engedélyezett oltóanyag közül melyik használható, melyik a legjobb?

Változik-e az DE KK Asszisztált Reprodukció Centrum eljárásrendje az új páciensek felvétele tekintetében, illetve a már folyamatban lévő kezelések esetében a jelenleg érvényes „veszélyhelyzet” alatt és azt követően?

Várható-e a tavalyi évhez hasonló teljes leállás az intézet működésében?


Covid-19 védőoltással kapcsolatos információk

A védőoltással kapcsolatosan a napokban jelent meg az európai humán reprodukciós társaság (ESHRE) ajánlása.

  • Az ajánlás elérhető a LINK -re kattintva.

Elkészült a magyarországi szülész-nőgyógyász Szakmai Kollégium állásfoglalása is a nemzetközi és hazai tapasztalatok és ajánlások alapján.

  • A védőoltás elfogadása önkéntes.
  • Ismert tény, hogy terhességben a kialakult Covid-19 fertőzés súlyosabb tünetekkel és szövődményekkel járhat, főleg akkor, ha a terhes nő egyéb rizikófaktorokkal is rendelkezik (súlyfelesleg, cukorbetegség, magas vérnyomás, légző- és/vagy immunrendszer betegségei, stb.).
  • Bár számos ismert védőoltás, ami inaktivált kórokozót, vagy azok toxinjait tartalmazza, igazoltan nem káros terhesség alatt sem, pl. influenza, a koronavírus vakcinák ezen formái egyelőre nem javasoltak, az mRNS technológián alapú oltások javallhatóak, de egyértelmű kutatási eredmények ebben az esetben sem állnak rendelkezésre.
  • Elsődleges szempont a meglévő szakmai protokollok alapján végzett biztonságos asszisztált reprodukciós kezelési gyakorlat betartása az egyre szélesebb körű oltottság mellett is, a rizikó-faktorok és járványügyi adatok által indokolt módosításokkal.
  • A meddőségi centrumba készülő párok esetében a Covid-19 vakcina területi elérhetősége, a védőoltás megléte, illetve annak saját döntésen alapuló visszautasítása nem lehet hátráltató, vagy kizáró ok.
  • Meddőségi kezelésre váró nők és férfiak esetén is, amennyiben a védőoltást megkapták, célszerű megvárni a védekezőképesség teljes kifejlődését, az immunrendszer aktivitásának csökkenését.
  • Nincs egyértelmű ajánlás a Covid-19 fertőzésen már átesett betegek immunizálásáról, illetve annak rövid és hosszú távú hatásairól.
  • Terhesség alatt alkalmazott védőoltás kérdésében a szülész-nőgyógyászok Szakmai Kollégiumának és az adott intézet kezelőorvosa által meghatározott irányelvek követendők.

Köszönjük együttműködésüket és türelmüket, vigyázzunk egymásra!

DE KK Asszisztált Reprodukciós Centrum


2020. október 15.

Kedves Pácienseink!

A koronavírus járvány második hullámában vagyunk, mint azt Önök is jól tudják az országos híradásokból. Nem kis aggodalommal figyeljük az új betegek számának növekedését és a napi halálozási adatokat. Az egészségügyi ellátórendszernek már szüksége van jelentős átcsoportosításokra, melyek a Debreceni Egyetem Klinikai Központ és Kenézy Gyula Oktató Kórház orvosait és szakdolgozóit is jelentős számban érintik. Ennek oka a megemelkedett betegszám mellett a kezelést végző szakszemélyzet kiesése Covid-19 pozitivitás, vagy kontaktkutatás során elrendelt karantén miatt.

A DE KK Asszisztált Reprodukciós Centruma jelenleg teljes létszámmal és a járványügyi szabályok által engedélyezett kapacitással dolgozik. Hogy ez így is maradhasson feltétlen szükséges az Önök felelős és tudatos együttműködése. A korábban leírt eljárásrenden és védelmi intézkedéseken az eltelt hónapok, sajnos nem lazításokat, hanem szigorításokat követelnek meg.

Az alapvető szabályos maszkviselés, a rendszeres kézfertőtlenítés mellett a legfontosabb alapelem továbbra is a kontaktusok számának és időtartamának rövidítése (max. 15 perc), mely a szakmai szabályokat nem sérti. Ennek szellemében továbbra is fenntartjuk a telefonon zajló konzultációkat és megbeszéléseket, illetve az on-line beküldhető pre-triázs kérdőívek és kórelőzményi adatok rendszerét. Az intézetben csak a vizsgálatra, beavatkozásra várakozó páciensek tartózkodhatnak, de csak meghatározott számban. Az időjárás viszontagságai miatt, bármennyire is fájlaljuk, ezen a szabályon nem módosíthatunk.

Időpontot első konzultációra, bármilyen személyes találkozóra, vizsgálatra továbbra is, csak telefonon, a recepciós asszisztenseinkkel tudnak egyeztetni, 9.00-15.00 óráig. Online felületen és email-ben nem tudunk előjegyzést adni!

Egyeztetett időpont nélkül a pre-triázs kérdőív és az új páciensek kórelőzményi adatbekérőjének on-line beküldése abszolút szükségtelen, hiszen a rendszert feleslegesen terheli, a feldolgozás idejét növeli.

Minden altatással járó beavatkozás előtt elvégeztetjük a PCR tesztet, melyre beutalót a recepciós kolléganők adnak. SARS-CoV-2 pozitivitás esetén a hCG injekció sem kerül beadásra, illetve a stimuláció leállításra kerül, a pácienst a járványügyi szabályok szerint regisztráljuk.

Köszönjük együttműködésüket és türelmüket, vigyázzunk egymásra!

                                                                     DE KK Asszisztált Reprodukciós Centrum

                                                                                           


2020. május 29

Kedves Pácienseink!

A Debreceni Egyetem KK Asszisztált Reprodukciós Centrumának újranyitásával kapcsolatosan bevezetett intézkedéseknek és fejlesztéseknek köszönhetően jelentős számú „on-line „triázs” kérdőívet kaptunk vissza Önöktől. Feldolgozásuk során szerzett tapasztalatainkból azt a következtetést vontuk le, hogy újra célszerű pontosítanunk a mihamarabbi újrakezdéssel kapcsolatos munkamenetet és eljárásrendet, melynek meg kell felelnie a jelenlegi járványügyi helyzet követelményeinek.

  • A DE KK Asszisztált Reprodukciós Centrum akut betegellátást továbbra sem végez! Bármilyen jellegű személyes megjelenésre előzetesen, kizárólag telefonon történt időpont egyeztetés után kerülhet sor, a járványügyi szabályok betartása mellett.
  • Aki az intézetünkben még nem járt, akár évekkel ezelőtt sem regisztrált, tehát kórlappal nem rendelkezik, illetve telefonos konzultáción nem vett részt, vagy arra konkrét előjegyzési időpontja sincs, „új, leendő” páciensnek minősül, ezért
    a triázs kérdőív bármelyik típusának kitöltése és visszaküldése szükségtelen!
  • A honlapon már közölt szakaszos, három lépcsős újrakezdési folyamatnak jelenleg csak az első lépcsőjénél tartunk, tehát kitöltött pre-triázs kérdőívet az intézetünkben fagyasztva tárolt embriók visszahelyezésére (FET) készülő pácienseinktől és a megkezdett kivizsgálások során elmaradt spermavizsgálatra váró pácienseinktől várunk.
  • 2020.06.02.-tól megnyitjuk a lehetőségét a már megtervezett kivizsgálási folyamat keretében szükségessé váló vérvételekre és ultrahang vizsgálatokra, melyek indokoltságát az intézet orvosai mérlegelik.
    Ezzel egy időben elkezdjük a felkészülést a friss petefészek stimulációval járó IVF kezelésekre. Ez azt jelenti, hogy az „Asszisztált Reprodukció”-ra online beküldhető pre-triázs kérdőíveket is fogadjuk és feldolgozzuk. Sokan már előzőleg is küldtek be kérdőívet az IVF-re, természetesen ezeket nem kell megismételni, de időpontot a személyes megjelenéshez csak fenti dátum után tudunk adni.
  • A petesejtleszívás, mint műtétes és altatást igénylő beavatkozás, a hatályos rendelkezések szerint továbbra is magas kockázatú és nem sürgős, tehát halasztható kezelésnek minősül. A Debreceni Egyetem Klinikai Központjának eljárásrendje szerint csak negatív SARS-CoV-2 (Covid-19) PCR teszt birtokában kerülhet bárki altatással járó műtétes beavatkozásra.
  • Az egyes beavatkozási típusoknál alkalmazandó eljárásrendet az alább részletezzük.

Általánosan érvényes eljárásrend:

  • az Intézetbe csak előzetesen telefonon egyezetett időpontban lehet megjelenni 
  • személyes konzultációra, orvosi megbeszélésre, időpont egyeztetésre és módosításra csak telefonon van lehetőség
  • a személyes kontaktusok maximális csökkentése érdekében a megadott megjelenési időt kérjük, hogy pontosan tartsák be, az intézetbe csak kísérő nélkül lehet belépni, bent csak meghatározott számú páciens tartózkodhat
  • a személyes megjelenés előfeltétele a honlapunkon on-line kitölthető un. „Triázs I.” kérdőív kitöltése és beküldése, melyet a rendszer automatikusan regisztrál, erről a megadott e-mail címre igazolást küld
  • a kérdőív beküldése után pár nappal az ismert telefonszámokon, a ciklusnaptól és a szabad kapacitástól függően, időpontot tudnak egyeztetni asszisztenseinkkel, mely a triázs kérdőív beküldését követő 14. napnál nem lehet hamarabb 
  • az intézetbe történő belépés előtt egy újabb triázs kérdőív kitöltése és értékelése történik, hőmérséklet mérés után belépés csak maszkban, kézfertőtlenítés után lehetséges

Fagyasztott embriótranszfer – FET:

  • a kötelező dokumentumok érvényességének ellenőrzése (HIV, HbsAG, HCV, Lues, Chlamydia teszt, méhnyakrák-szűrés (citológia))
  • az első triázs kérdőív beküldését követő 2. héttől hüvelyi ultrahangvizsgálatra lehet előjegyzést kérni telefonon, melynek ideális időpontja a ciklus 20. napja és a menstruáció megjelenése között van
  • a vizsgálatra a fent leírt eljárásrend után kerülhet sor, kedvező eredmény esetén, a szükséges kezelési protokollt megtervezzük, a gyógyszereket receptre felírjuk
  • a további kontrollvizsgálatok és az embriótranszfer időpontja az eredményektől függ
  • a fagyasztott embriótranszferre is a fent leírt eljárásrend szerint került sor.

Spermavizsgálat:

  • spermavizsgálatra történő bejelentkezés alapfeltétele a negatív és érvényes kötelező dokumentumok megléte (HIV, HbsAG, HCV, Lues)
  • az első triázs kérdőív beküldését követően tudunk telefonon előjegyzést adni
  • az előjegyzés időpontját megerősítjük, a mintát a járványhelyzetre való tekintettel csak intézeten kívülről lehet behozni.
  • a sikeres és szakmailag helyes értékelhetőség miatt:
    • a megtartóztatási idő 2-5 nap között legyen
    • a gyógyszertárakban lehet beszerezni, egy un. „steril vizeletgyűjtő tartályt”, melyre NÉV és TAJ szám feltüntetése szükséges
    • a minta levétele és az intézetben történő leadása között maximum 30-35 perc teljen el
    • a mintát testmelegen kell tartani
    • ha a mintát nem a pár férfitagja hozza be, kérjük meghatalmazás csatolását is

Vérvétel – hormonvizsgálat és hüvelyi ultrahang vizsgálat

  • vérvételre és ultrahang vizsgálatra indokolt esetben is csak előzetes telefonon történt bejelentkezés után van lehetőség, az intézetbe lépés előtti általános eljárásrend betartása mellett
  • a vérvizsgálatra és ultrahang vizsgálatra is a kezelőorvos által adott javaslat alapján kerülhet sor (pl. stimulációs ciklus monitorizálása), illetve a már megtervezett kivizsgálási protokoll részeként (pl. alaphormon vizsgálat, ciklus végi UH vizsgálat)

Inszemináció – AIH:

  • Az inszeminációs kezelésekre való felkészülés, a stimulációs ciklus monitorizálásának és az inszemináció elvégzésének eljárásrendje, a petesejtleszívás kivételével, megegyezik az IVF ciklusnál részletezettel.

In Vitro Fertilizáció – IVF:

  • az IVF kezelés megkezdésének alapfeltétele a kötelező dokumentumok érvényessége a pár mindkét tagjánál, a kezelési tervben szereplő vizsgálatok és a COVID-19 vírusfertőzés gyanújának kizárását igazoló dokumentáció megléte, illetve a pár mindkét tagjának aláírásával hitelesített beleegyező nyilatkozat (link)
  • a kezelés folyamán minden intézeti megjelenés a fentebb leírt „Általános eljárásrend” szerint történik
  • a tervezett kezelési ciklust megelőzően, általában a 21. ciklusnap környékén hüvelyi ultrahang vizsgálatot végzünk, ennek eredményétől függően a gyógyszeres kezelési protokollt megtervezzük, a gyógyszereket receptre felírjuk
  • az első vizitre általában a menstruációs ciklus 4-7. napján kerül sor, mely hormonszint meghatározásból és (hüvelyi/hasi) ultrahang vizsgálatból áll
  • a minél kevesebb kontaktus szem előtt tartásának megfelelően, ideális esetben még egy alkalommal fog történni ultrahang vizsgálat
  • a petesejtleszívás időpontja előtt 35 órával elengedhetetlenül fontos a hCG injekció beadása

hCG INJEKCIÓ CSAK NEGATÍV SARS-CoV-2 (COVID-19) PCR TESZT EREDMÉNYÉNEK ISMERETÉBEN ADHATÓ BE!

  • a PCR teszt megfelelő előjegyzését intézetünk végzi, a mintavétel a Debreceni Egyetem Fül-Orr-Gégészeti Klinikáján történik egyeztetett időpontban, térítésmentesen
  • a mintavétel előtti teendőkről asszisztenseink tájékoztatják

Minden kedves páciensünktől kérjük valamennyiünk biztonságának és egészségének megvédése érdekében, hogy tartsák be a ismert járványügyi rendelkezéseket és eljárásrendet, ismételten hangsúlyozva, hogy az időpontokra pontosan érkezzenek.
A türelmüket és megértésüket köszönjük!

DE KK Asszisztált Reprodukciós Centrum – A.R.C.


2020. május 15

Kedves Pácienseink!

A koronavírus-járvánnyal kapcsolatosan az egészségügyi ellátást érintő EMMI rendelet 2020. május 4.-i dátummal módosításra került. Ennek megfelelően intézetünk is újra kinyithat, de a jelenleg hatályos rendelet értelmében, több lépcsőben.

Első ütemben a fagyasztott embriótranszfereket (FET) indítjuk el és azokat a spermavizsgálatokat, melyek elmaradtak és szükségesek a majdani tervezett IVF programok előtt.

Második ütemben az inszeminációs kezelésekre és a kivizsgálások részét képező ultrahang vizsgálatokra, vérvételekre kerül sor.

Harmadik lépésben a lombikbébi program, IVF kezelések következhetnek. Jelen szabályozás értelmében, a petesejtlevétellel járó beavatkozások, magas kockázatúnak minősítettek.
Minden olyan esetben, ahol krónikus betegség van jelen (cukorbetegség, magasvérnyomás, légúti-, vagy vesebetegség, immunológiai betegség, illetve kezelés, a beavatkozás halasztása javasolt.

Frissítés dátuma: 2024.02.19.